ایران شناسی و ایران گردی
پورتال فرهنگی نایین
فروشگاه اینترنتی صنایع دستی نایین
تبلیغات
عكس بازار , عكس روز

لاوروف: مسكو مي‌تواند نقش فعالتري ايفا كند /ورود ‌٤٧ ناظر ديگر طي چند روز آينده

وزير امور خارجه روسيه با تاكيد بر ضرورت عدم دخالت در امور داخلي سوريه اعلام كرد كه مسكو مي‌تواند نقش فعالتري در خروج سوريه از وضعيت كنوني‌اش ايفا كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روزنامه اماراتي الاتحاد، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در نامه‌اي به عدنان منصور، همتاي لبناني خود كه سفير روسيه در لبنان آن را تقديم وزير امور خارجه لبنان كرد، تاكيده كرده است كه روسيه مي‌تواند نقش فعالتري در خارج كردن سوريه از وضعيت كنوني‌اش ايفا كند و در همين راستا تصريح كرد كه كرملين با هر نوع دخالت خارجي در امور داخلي سوريه مخالف است.

سفير روسيه در لبنان نيز در ديدار خود با منصور گفت: هيات ناظران اتحاديه عرب در سوريه نيازمند حمايت سياسي و معنوي است و حضور اين ناظران در سوريه فرصت خوبي براي توقف خشونت‌ها در اين كشور است و بايد از اين فرصت كاملا استفاده شود.

وي همچنين از مخالفان سوري نيز خواست تا بدون پيش‌شرط مذاكرات با مقامات سوري را آغاز كند.

در اين ديدار وزير امور خارجه لبنان نيز با تاكيد بر اينكه گفت‌وگو تنها راه خروج از وضعيت كنوني سوريه است، گفت: با توجه به مواضع و نقش بزرگ روسيه در جهان عرب، اين كشور مي‌تواند نقش فعال و موثري در كمك به پايان وضعيت موجود در منطقه داشته باشد.

از سوي ديگر عدنان عيسي الخضير، رئيس اتاق عمليات هيات ناظران اتحاديه عرب در سوريه اعلام كرد كه در هفته جاري 47 ناظر ديگر اين اتحاديه شامل 22 ناظر عراقي و 25 ناظر از كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس به سوريه اعزام خواهند شد.

وي كه در مقر اتحاديه عرب در قاهره سخن مي‌گفت، عنوان داشت: اتاق عمليات هيات ناظران اتحاديه به طور مستمر با هيات اعزامي به سوريه در ارتباط است و ارتباط خوبي نيز ميان گروه‌هاي مختلف ناظران در سوريه وجود دارد و آنها جهت ايجاد هماهنگي بيشتر كاملاً با هم در تماس هستند.

الخضير با تاكيد بر اينكه ناظران اتحاديه عرب بر اساس برنامه موجود از مناطق مختلفي در سوريه ديدن كرده‌اند، گفت: هيات اعزامي به سوريه از تمامي وسايل ارتباطي و ضبط و پخش بهره مي‌گيرند و اين وسايل به اندازه كافي در اختيار آنها هست.

وي در ادامه گفت: ما به پيوسته درخصوص اسامي بازداشت شدگان حوادث سوريه با هيات اعزامي در ارتباط هستيم و اسامي آنها را به ناظران مخابره مي‌كنيم و آنها نيز ابتدا با مقامات سوري اين اسامي را بررسي كرده و سپس به بازديد از زندان‌هاي اين كشور اقدام مي‌كنند.

رئيس اتاق عمليات ناظران اتحاديه عرب با اشاره به اينكه مسئوليت حمايت از جان ناظران به عهده مقامات سوري است، گفت: سوري‌ها به ما اطلاع داده‌اند كه هيات‌هاي رسانه‌اي مي‌توانند وارد سوريه شوند اما اين اقدام بايد با هماهنگي كامل با مقامات سوري انجام شود.

از سوي ديگر احمد بن حلي، معاون دبيركل اتحاديه عرب اعلام كرد كه ناظران اتحاديه عرب در سوريه كاملاً به وظايف خود واقفند و در چند روز آينده گزارش كاملي از وضعيت سوريه را در همه حوزه‌ها براي رئيس اتحاديه عرب ارسال خواهند كرد كه برآورد خوبي را از وضعيت موجود در اين كشور به دست خواهد داد.

وي در ادامه افزود: اين گزارش بسيار كامل است و حرف آخر درباره وضعيت سوريه خواهد بود.

از سوي ديگر نبيل العربي، دبيركل اتحاديه عرب جهت بررسي اوضاع سوريه و ماموريت ناظران اين اتحاديه در سوريه با معاون وزير امور خارجه قطر ديدار كرد كه مقامات اتحاديه عرب هدف از اين ديدار را هماهنگي و مشورت اعلام كردند.

در همين حال اتاق عمليات ناظران اتحاديه عرب اعلام كرد كه منطقه ماموريت هيات ناظران در سوريه به شش منطقه تقسيم‌بندي شده و يك اتاق عمليات نيز در دمشق تاسيس شده است كه براي هر يك از اين مناطق روسايي تعيين شده است.

بر اساس بيانيه اتاق عمليات اتحاديه عرب در قاهره، سرهنگ عفيفي عبدالمطلب كه يك نظامي سوداني است به عنوان رئيس اتاق عمليات دمشق تعيين شده و روساي مناطق شش گانه سوريه به ترتيب از اين كشورها است. منطقه "حمص 1" سودان، منطقه "حمص 2" عراق، منطقه "حماة" مراكش، منطقه "ادلب" تونس، منطقه "درعا" الجزاير و منطقه "ريف دمشق" عربستان.
 

ادامه خبر

+ نوشته شده توسط مسعود نيك نام در ۹۰/۱۰/۱۱ و ساعت |